13/06/2026
⚠️Respectul pentru orașul nostru se construiește împreună.
🌳Zilele trecute am redat comunității noul loc de odihnă de pe strada Cameliei. Ne-am bucurat să oferim locuitorilor din zonă un spațiu curat, verde și primitor. Din păcate, la nici câteva zile de la finalizarea lucrărilor, ne confruntăm cu o lipsă de respect inacceptabilă față de munca depusă și față de banul public.
🚗Cel mai grav aspect pe care l-am constatat astăzi este distrugerea noului spațiu verde. Un cetățean a considerat că este perfect normal să intre cu roțile mașinii direct pe zona verde proaspăt amenajată, distrugând pământul nivelat și efortul echipelor noastre. Este inacceptabil ca o lucrare abia finalizată să fie transformată în parcare sau cale de acces auto, anulând astfel tot efortul de regenerare urbană a zonei.
🖍️Ca și cm acest lucru nu ar fi fost de ajuns, un foișor și o bancă din incinta parcului au fost mâzgălite și desenate cu cretă. Chiar dacă vorbim despre un material care se poate spăla, gestul în sine denotă o lipsă de grijă pentru bunurile comune.
🛠️Echipele SGU vor interveni pentru a repara zona verde afectată de anvelope și pentru a igieniza foișorul, pentru că ne respectăm angajamentul de a menține orașul curat.
🤝Însă, dincolo de eforturile noastre, normalitatea pe care ne-o dorim cu toții poate fi menținută doar printr-un efort comun. Facem apel la spiritul civic al fiecăruia dintre dumneavoastră: protejați aceste mici oaze de relaxare și nu ezitați să atrageți atenția sau să sesizați autoritățile atunci când asistați la astfel de fapte.
📸Pentru a ne reaminti cm arăta acest spațiu în urmă cu doar câteva zile, plin de verdeață și impecabil, vă invităm să accesați acest link:
https://www.facebook.com/share/18veGRqKFm/