Madalina Calota - Coaching de poveste

Madalina Calota - Coaching de poveste Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Madalina Calota - Coaching de poveste, Bucharest.

Am creat acest spațiu virtual pentru femeile ce-și doresc să evolueze pe plan personal și profesional în mod autentic, prin intermediul poveștilor și al tehnicilor creative de coaching.

După ce-am terminat facultatea, m-am hotărât să revin în Târgu-Jiu, să fiu cu iubitul meu de atunci. Idila noastră de lu...
03/06/2022

După ce-am terminat facultatea, m-am hotărât să revin în Târgu-Jiu, să fiu cu iubitul meu de atunci. Idila noastră de lungă durată începuse chiar în vacanța de după absolvirea liceului.

M-am mutat împreună cu el și mama lui, în pofida sfaturilor alor mei. Eram o puștoaică naivă, fără experiență de viață, cu speranțe mari.

A trebuit să mă maturizez rapid și să fac rost de-un job. Am colindat orașul în lung și-n lat căutând de lucru. Am bătut efectiv la fiecare ușă pe o rază de 3 km. Nimic.

M-am apucat de handmade-uri, pe care le-am vândut la prețuri derizorii. Multă muncă și migală, multe nopți albe. M-am lăsat de ele pentru că nu-mi mai aduceau plăcerea și relaxarea de dinainte și nici nu puteam trăi din asta.

Am fost recenzor în cadrul unui recensământ (am primit 600 lei pentru multe nopți albe și prea mult stres). Jumate i-am dat pe un storcător de fructe, cu care m-am dus mândră acasă. Mă gândisem că o să bem chestii mai bune și că o să fim mai energici, mai sănătoși.

Prietenul meu de atunci mi-a făcut un scandal monstru pentru că am dat din bani pe ceva ce ei aveau deja (habar n-am avut de existența lui). I-am dat restul banilor, să-și facă damblaua cu ei, iar eu mi-am luat storcătorul și lucrurile și m-am întors la ai mei. Nu-mi învățasem toate lecțiile, așa că m-am împăcat cu el la scurt timp după.

Am mai fost educatoare de arte plastice la un afterschool cu un singur elev (flyerele pe care le împărțisem prin tot orașul aveau telefonul greșit). Am primit cred că 500 lei pentru asta, ceea ce n-a fost rău, dar nu mai aveam viitor în așa ceva.

Apoi am fost picolo și ospătăriță la o terasă ”hype” din oraș. Eram în picioare de la 7 dimineața la 2-3 noaptea. Nu aveam voie să stăm jos deloc în acea perioadă și nu ni se asigurau nici mâncarea și băutura. Pentru asta am primit sub 800 lei/lună. Nu-mi prea rămânea bacșiș pentru că trebuia să cotizăm în fiecare seară pentru barman și personalul din bucătărie.

Orgoliul meu a fost profund afectat în acea perioadă. Eu, top of my class, eram nevoită să-mi servesc foștii colegi care, deși nu avuseseră rezultatele mele, o duceau mult mai bine.

Apoi am fost traducătoare pentru singurul birou din oraș care a vrut să colaborăm oarecum constant. Eram plătită cu 6 lei/pagină. Primeam câteva pagini pe lună.

Am fost și supraveghetoare la un centru de plasament. Lucram în ture, iar noaptea eram responsabilă de aproape 20 de copii și de curățenia întregului centru. Eram de una singură. Am rezistat 2 săptămâni. Am primit în jur de 300 lei.

Apoi m-am angajat la o uzină de la marginea orașului. Am făcut prospectare piață, traduceri, comunicare, procesare comenzi, facturare, supraveghere încărcare marfă, proceduri vamale și vizite clienți pentru 600 lei/lună. 10% din salariu era doar abonamentul de transport. În jur de 150-180 lei ajunsesem să dau lunar pe utilități și restul se duceau pe mâncare.

Nu ieșeam la suc, nu-mi luam haine, nu mă distram. Nici prietenul nu mă mai prea scotea pe nicăieri pentru că-i era rușine cu mine (se pare că o parte din amicii lui făceau glume pe seama mea). Deși am încercat, n-am rezonat niciodată cu ei.

A mai trecut ceva timp, m-am mai deșteptat, m-am despărțit de prieten, mi-am dat demisia din jobul de la uzină și m-am mutat în București, la corporație, unde câștigam mai mult. Am vrut să-mi dovedesc valoarea, așa că am băgat tare (lucram în medie 10 ore/zi). Am obținut lauri, dar și disprețul și invidia celor din jur. Eram dură și aveam așteptări mari de la toți.

Am intrat în altă relație (tot cu cineva din orașul meu natal) și am încercat să le duc pe toate cm am putut mai bine.
M-am îmbolnăvit, relația a fost iremediabil afectată, iar satisfacția mea era aproape de 0. Ne-am despărțit, iar eu am trecut la altă corporație. Salariul era la fel, doar că stresul a fost și mai mare.

Am avansat repede, însă am ajuns la epuizare și frustrare maximă. Făceam sarcinile noului rol pe salariul de gestionar, rulând pe promisiuni că totul se va rezolva. Promisiunile au rămas la nivelul de vorbe-n vânt.

Am plecat dezamăgită, scârbită și epuizată de la acea corporație și m-am reîntors la cea de dinainte, unde am mai petrecut încă un an și un pic. Deși am avut rezultate peste medie, recunoașterea salarială și oferta de promovare au venit cu o zi înainte să plec. Too little too late, mi-am spus atunci.

Am intrat în ce-a de-a treia relație de durată, am plecat în Franța câteva luni bune pentru transfer de cunoștințe, unde am răbdat și mi-am negat multe plăceri ca să strâng bani. Prietenul meu de pe-atunci mi-a dat papucii în prima zi în care m-am întors la birou în București, în pauza de masă. Am aflat peste 2 săptămâni că-și găsise altă fustă după care să se țină.
O perioadă mi-am dorit să-i pice cojonesurile. Acum suntem ok, ne-am maturizat amandoi între timp.

Sătulă de managementul defectuos și de tragediile personale, mi-am dat demisia în Februarie 2020, cu dorința de a mă reface și a mă bucura de viață puțin, pentru că nu mai avusesem parte de un concediu relaxant de prea mult timp.
În martie 2020 am intrat în lockdown. Am băgat multă dezvoltare personală în mine și m-am înscris într-un curs de coaching de 6 luni.

Până în octombrie 2020, mi-am epuizat rezervele financiare, însă am reușit să mă reangajez la prima mea corporație, unde făceam activități care nu-mi aduceau deloc plăcere. Am intrat în ce-a de-a patra (și actuala) relație, m-am mutat cu prietenul, m-am chinuit cu activitatea la job, care mi-aducea 0 satisfacție, apoi am demisionat în Martie 2021.

Mi-am propus să-mi urmez propria cale și am dat-o înainte cu coachingul, îmi plăcea mult și mă și acreditasem. Am găsit prima clientă imediat, am lucrat cu ea, totul frumos, după care greieri.

Am oferit sesiuni gratuite, la care se înscria lume, dar în urma cărora nu primeam nici feedback, nici cereri de preț, că deh, era gratis, iar nivelul de implicare era mic.

Iar greieri. Am băgat cursuri peste cursuri, am lucrat la fricile și blocajele mele pe partea de freelancing, m-am chinuit o grămadă cu nișa, care se schimba de la o lună la alta (cum să intru în specific și să rămân pe o tarla când eu voiam și știam să fac multe?)

Mi-au cântat greierii de am înnebunit, am intrat în depresie, m-am îngrășat, m-am chinuit să ies din depresie, am încercat mai multe stiluri de scris, am lucrat la texte pentru site, care nu s-a mai concretizat, am făcut iar cursuri, am citit cărți, m-am rugat la toți sfinții și m-am dat cu capul de pereți.

Într-un final, lucrurile au început să se mai lumineze, am primit sprijin din partea unor oameni faini, mi-am lămurit nișa și am renunțat la a mai copia stilul altor coachi.

Lucrurile încă nu sunt așa cm îmi doresc și încă am parte de greieri și frustrări, dar feedbackul nesperat de fain de la oamenii cu care lucrez îmi încântă sufletul. Fac ceea ce-mi doresc și-mi place, ajut oamenii cu ceea ce știu, pot să-mi ofer quality time fără să mă justific nimănui.

Ce-am vrut să spun în atâtea cuvinte e că drumul către misiunea sufletului nu e chiar cel mai lin și mai ușor (în experiența mea, cel puțin). Îți iei multe-n freză dacă nu ești aliniat/ă, însă călătoria e life changing... for the better.

Am învățat să-mi recunosc valoarea, să am grijă de mine și să nu mă mai sacrific, să impun granițe sănătoase în relațiile cu ceilalți, să-mi exprim opiniile și sentimentele cu considerație și diplomație, să nu mai depind de validarea externă și multe altele...

Sunt recunoscătoare pentru toate lecțiile dobândite (chiar dacă multe au fost învățate the hard way), deoarece m-au ajutat să ajung la rezultatele de azi. Știu că se poate și altfel acum :)

Nu sunt maestră (nici nu cunosc pe cineva care să fie, până și Iisus a avut scăpări, vorba aia), însă am progresat foarte mult și sufletul e mai relaxat.

Dacă deviezi de la misiune, sufletul va avea grijă să-ți spună asta (pot apărea frustrări, nemulțumiri, afecțiuni fizice, lucrurile pot veni cu greutate, pot pieri entuziasmul și energia, pot apărea depresia și anxietatea). Planul fizic o va lua și el la vale.

Dacă îți urmezi sufletul fără un plan de acțiune în realitatea fizică, așteptând să se întâmple lucrurile de la sine, atunci pot apărea iar cele de mai sus, într-o oarecare măsură.

Dacă te bazezi prea mult pe rațional și nu-ți asculți și sufletul atunci când iei decizii, pot apărea iar cele de mai sus.

Adevărata împlinire, zic eu, apare atunci când există armonie și echilibru între universul interior și cel exterior, iar asta se întâmplă prin introspecție, vindecare, acțiune consecventă și dedicare.

The mastery lies in the journey itself. Restul de rețete pentru succes peste noapte sunt mai mult sclipici. Makes s**t look pretty, but underneath its still s**t and it still stinks.

Da, folosesc tehnici de dezvoltare și vindecare foarte rapide, însă nici ele nu pot genera transformări consistente și durabile în lipsa acțiunilor de mai sus. Nu se poate chiar numai cu puterea gândului, altfel n-am mai mișca un deget în viață. Wouldn’t that be dull af!

Cu cât eliberezi mai mult glittery s**t din universul tău interior, cu atât mai mult vei avea parte de libertate, feng shui și satisfacție în celelalte aspecte ale vieții.

Foto: unsplash.com

Atunci când mediul în care crești este unul dezechilibrat și nesănătos (poate părinții sau tutorii tăi se certau des, po...
30/05/2022

Atunci când mediul în care crești este unul dezechilibrat și nesănătos (poate părinții sau tutorii tăi se certau des, poate s-au părăsit unul pe altul și pe tine, poate au fost indisponibili fizic și/sau emoțional atunci când aveai nevoie de ei, poate te repezeau și/sau critica deseori), ai șanse mari să dezvolți involuntar convingeri sau programe generate de abandon și respingere care îți condiționează și prejudiciază relațiile pe mai departe, ca de exemplu:

🌧 Nu sunt suficient de valoroasă și demnă de iubire.
🌧 Iubirea înseamnă suferință.
🌧 Trebuie să mă sacrific pentru a obține iubirea celuilalt/celorlalți.
🌧 Orice fac, tot nu e de ajuns pentru a fi iubită și acceptată.

Am observat că există, de regulă, 3 tipare în care femeile cu background de abandon și respingere se regăsesc:

- Fie s-au ars în trecut și evită să intre într-o relație de durată deoarece le e teamă să nu se repete istoria;
- Fie atrag aceeași tipologie de parteneri în viața lor: indisponibili fizic și/sau emoțional, volatili, critici, disprețuitori, ignoranți, manipulatori, care țin partenera constant în șah (una rece, una caldă) etc.
- Fie intră într-o relație cu un partener echilibrat și disponibil, dar de care se plictisesc repede, pe motiv că lipsește acel ”ceva” care le face să se simtă aventuroase și entuziasmate, ”alive”

Aceste tipare nu sunt valabile doar în relațiile intime, ci se extind și asupra altor persoane cu care acestea interacționează în viață (ex.: colegi, superiori, prieteni).

Bineînțeles, astfel de relații se soldează mai întotdeauna cu despărțiri dureroase, suferințe lungi, senzația că nimic nu mai are rost și că nu se va mai găsi altul ca el, adâncirea convingerii că ceva e serios în neregulă cu ea, sentimentul de inferioritate și unworthiness, pierderea simțului identității, crize existențiale, pierderea încrederii și stimei de sine, depresie, anxietate, chiar suicid.

Mno, e dureros și greu să constați cm bărbatul cu care doreai să-ți petreci restul vieții și să-ți întemeiezi o familie se rupe de tine și te abandonează la fel cm au făcut-o mulți alții din viața ta.

Nu știi ce să faci, asculți aceleași piese emo la nesfârșit, bagi în tine toate ciocolatele de la mega, umpli găleți de lacrimi și muci, te simți pierdută, copleșită, epuizată, trădată, nedreptățită, fără speranță, furioasă, indignată, rănită... un întreg roller coaster emoțional care te seacă de puteri și de motivație.

Știu pentru că am fost în astfel de situații de multe ori.
Mult timp nu am avut tehnici de coping și mentori care să mă sprijine în acele perioade. Am încercat ce am putut și știut, însă procesul de vindecare a fost lung, incomplet și dureros pentru că nu făceam toți pașii necesari.
După ce am călcat peste orgoliu și am început să cer ajutor de la experți, lucrurile s-au deblocat și am reînceput să funcționez normal (chiar cu upgrades).

Dacă te regăsești în cele de mai sus și simți că au rămas aspecte nevindecate și neterminate în urma fostelor tale relații și interacțiuni cu ceilalți, sunt alături de tine cu un program-abonament ”la liber” (atât cât dorești și simți că ai nevoie), care să te ajute să:
☀️ Îți eliberezi rănile, resentimentele și regretele din fostele tale relații
☀️ Înlocuiești rapid și ușor vechile convingeri cu unele noi, benefice și constructive pentru tine
☀️ Obții încheierea de care poate n-ai avut parte, sau n-a fost ceea ce ți-ai dorit
☀️ Îți stabilești noile criterii și valori după care te vei ghida atunci când vei intra într-o nouă relație
☀️ Îți explorezi universul interior ca să readuci la suprafață potențialul tău valoros
☀️ Îți regăsești încrederea și stima de sine pierdute sau diminuate în urma despărțirilor
☀️ Ai din nou spațiul mental și energia pentru ceea ce te pasionează și motivează cu adevărat
☀️ Îți prioritizezi nevoile și dorințele fără să te simți vinovată sau egoistă pentru asta

Îmi doresc să faci pace cu trecutul într-un mod blând și fără tone de suferință, ca să poți atrage relațiile hrănitoare și armonioase pe care ți le dorești.

Investiția ta lunară va fi de 800 RON (cu posibilitatea de transfer în rate), până obții rezultatele dorite sau atât cât simți că e ok pentru tine.

Vreau ca procesul să fie cât mai ușor și comod, așadar vom lucra online, din confortul casei fiecăreia, în ritmul tău, cu tehnici blânde, care să permită integrarea rapidă și ușoară a schimbărilor în prezentul tău.

Te invit să-mi scrii în privat sau să rezervi un interval pe platforma Calendly pentru a ne cunoaște mai bine și a vedea cm te pot susține cel mai bine pe mai departe 😊 https://calendly.com/calotamadalina/call-descoperire-coaching-transformational-si-mentoring-121

Hugs,
Mada ❤️

„Nu pot să am jobul pe care mi-l doresc...”„Nu pot să am o relație fericită...”„Nu pot să am mai mulți bani...”„Nu pot s...
23/05/2022

„Nu pot să am jobul pe care mi-l doresc...”
„Nu pot să am o relație fericită...”
„Nu pot să am mai mulți bani...”
„Nu pot să am o viață mai bună...”
„Nu pot să slăbesc...”

Cred că majoritatea ne-am regăsit într-una din categoriile de mai sus la un moment dat.

E greu când trebuie să te descurci de una singură și nu intervine altcineva să te ajute.
Desigur, ar fi minunat dacă ar putea altcineva să muncească pentru tine și tu să culegi doar roadele, dar ai mai avea vreo motivație să avansezi dacă ți se oferă toate pe tavă, fără vreun efort din partea ta? My money’s on no.

Cu toate astea, e dreptul fiecărei ființe de pe pământ să trăiască o viață împlinită în toate aspectele (sănătate, finanțe, relații, pasiuni, carieră etc.).

Ce ne împiedică să avem toate astea? La un nivel mai mult sau mai puțin profund, fricile (de eșec, respingere, succes, pierdere, sărăcie) și lipsa resurselor interioare (energie, motivație) și exterioare (timp, bani, condiții optime).

Here’s da thang... rezultatele pe care ți le dorești nu depind neapărat de factorii si de resursele externe (adult fiind), ci de intern. Toate schimbările pornesc de la unitatea centrală interioară.

Așa că îți propun un exercițiu simplu, dar eficient: fă o listă cu tot ce consideri că nu poți avea/fi/face momentan și înlocuiește „Nu pot să...” cu „Nu vreau să...”, apoi citește cu voce tare rezultatele.

Pare că găleata cu scuze a intrat la apă, nu?
Chiar nu poți să slăbești fără bani? Chiar nu-ți poți face timp pentru asta, dacă e ceea ce-ți dorești cu adevărat? Chiar nu ai energie pentru 5 minute de mișcare?

De fapt, ce-ți dorești cu adevărat? Află „DE CE”-ul din spate pentru a ajunge la adevărata motivație. Apoi vezi ce poți face concret cu ceea ce ai deja.
Un pas în față, oricât de mic, te aduce mai aproape de obiectiv decât statul pe loc.

Iar dacă într-adevăr nu vrei să faci X lucru, atunci felicitări
, doar ce-ai scăpat de-o sarcină în plus! Doar asigură-te că această concluzie nu e bazată pe frici și fuga de ceva, ci de o evaluare obiectivă, bazată pe nevoile și dorințele tale reale.
Stay true 💖

Autenticitatea un cuvant des intalnit in dezvoltarea personala, dar ce inseamna asta, mai exact? Pai poate insemna sa tr...
20/05/2022

Autenticitatea un cuvant des intalnit in dezvoltarea personala, dar ce inseamna asta, mai exact?

Pai poate insemna sa traiesti conform propriului tau sistem de valori, fara sa le sacrifici des pentru placerea si satisfactia altora...

Poate insemna sa-ti exprimi liber creativitatea, opiniile, sentimentele si trairile, fara teama de a fi criticata sau respinsa...

Poate insemna sa spui "Nu" sau "Stop" atunci cand nu poti sau nu-ti doresti ceva, fara teama ca ceilalti se vor supara pe tine iremediabil...

Poate insemna sa te ocupi de propriile tale nevoi si dorinte, fara vinovatie, regrete si rusine...

Poate insemna sa mergi pe drumul tau cu incredere ca vei reusi, fara sa te lasi influentata si doborata de criticile si pesimismul celor din jur...

Poate insemna sa stabilesti granite sanatoase si ferme cu cei din jur, respingand comportamentele si persoanele nepotrivite sau nealiniate cu sistemul tau de valori, fara teama ca vei ramane singura...

Cum obtii toate astea?

Prin eliberarea tiparelor de abandon si respingere create inca din primii ani de viata.

Cum faci asta, mai exact?

In 2 pasi simpli: CONSTIENTIZARE si INTEGRARE. Atat.

Constientizarea emotiilor si sentimentelor care apar frecvent conduce la identificarea tiparelor din zona de abandon si respingere care-ti afecteaza calitatea vietii.

Identificarea tiparelor conduce la descoperirea lectiilor si beneficiilor pe care aceste tipare ti le-au oferit de-a lungul timpului.
Stiu, suna un pic ciudat "beneficii", insa aceste evenimentele din trecut ti-au dezvoltat unele abilitati si virtuti care te-au ajutat in viata.

Descoperirea acestor lectii si beneficii face posibil procesul de "vindecare" a acelor rani si traume ale trecutului in timp record, fara chinul si suferinta de lunga durata asociate cu unele metode clasice de coping.

Integrarea tuturor acestor descoperiri si schimbarea vechilor tipare la nivel subconstient si fizic (prin actiune calibrata) definitiveaza tot procesul de lucru si genereaza transformari durabile si de calitate in viata noastra (familie si relatii, sanatate, comportamente si decizii, rezultate, finante, spiritualitate).

Nu e nevoie sa petreci ani de zile pe la psihoterapeuti (decat daca doresti), deoarece acest proces se poate intampla in doar cateva sesiuni de lucru cunsubconstientul pe tipare.

Nu e nevoie sa retraiesti acele momente de abandon si respingere la infinit, pana la suferinta suprema, afectiuni fizice si disperare, deoarece transformarile se pot produce si in absenta lor.

Nu e nevoie sa-ti vinzi un rinichi sau sa-ti sacrifici resurse vitale pentru a avea parte de toate aceste beneficii, deoarece procesul e rapid si bland.

Libertatea de a fi tu insati fara constrangeri, de a avea relatii durabile si implinite fara sacrificii, energie si entuziasm pentru a lucra la visurile tale si satisfactia personala mult dorita fara chinuri indelungate sunt cat de poate de posibile si de realizabile acum :)

Daca rezonezi cu stilul de lucru rapid si usor si vrei sa scapi de acele goluri, confuzii si frustrari existentiale mai devreme, nu mai tarziu, iti propun lucrul cu mine pe o perioada limitata de timp (8 sau 12 sesiuni online), in care vom porni de la basics, ghidandu-te si sustinandu-te pe tot parcursul programului, astfel incat sa observi schimbari concrete inca din prima sesiune si sa-ti indeplinesti obiectivele in modurile cele mai potrivite pentru tine.

Daca decizi sa colaboram, vei investi doar 300 RON/sesiune.
Bineinteles, adevarata investitie va fi in tine :)

Te invit la un "pahar de vorba" pentru a ne cunoaste mai bine si a vedea cm te pot sustine punctual in indeplinirea dorintelor si obiectivelor tale🍷

Intre timp, te imbratisez virtual din jungla urbana 😁

RANA DE ABANDON – BUNĂ SAU REA? Depinde...Dacă tot sunt la capitolul ”Amintiri din copilărie”, am zis că e potrivit să a...
10/05/2022

RANA DE ABANDON – BUNĂ SAU REA?

Depinde...

Dacă tot sunt la capitolul ”Amintiri din copilărie”, am zis că e potrivit să abordez una dintre cele mai prevalente răni emoționale care există, și anume cea de abandon.

În majoritatea cazurilor, această rană se formează în primii ani de viață și are legătură cu părintele sau autoritatea de s*x opus.

Dacă te-ai simțit și tu abandonată în trecut, atunci copilăria ta poate a arătat așa:

🌧 părinții te-au lăsat deseori în grija altora (grădinițe, bunici, vecini), fără să-ți ofere explicații sau alinare, fapt care te-a făcut să te simți în plus, nedorită, nesigură de locul tău în cadrul familiei

🌧 părinții tăi au fost mai mereu ocupați sau absenți, ignorând nevoile și dorințele tale de interacțiune și apropiere

🌧 părinții tăi se certau des, creând un mediul incert, potențial periculos pentru dezvoltarea ta fizică și emoțională

🌧 unul sau ambii părinți au avut boli și afecțiuni de durată, a(u) murit sau a(u) plecat de acasă, lăsându-te fără sprijin

🌧 părinții au făcut un al doilea copil, concentrându-și majoritatea timpului și eforturilor înspre creșterea acestuia, însă neglijându-te pe tine

➡️ Ce efecte poate avea în timp această rană de abandon?

🌧 s-ar putea să-ți fie greu să obții și/sau să menții prosperitatea și armonia în relații deoarece ai dezvoltat resentimente față de bani și iubire, acestea fiind sursa certurilor și neajunsurilor în familie

🌧 ai deseori sentimentul că nu te poți descurca de una singură și ai nevoie de ajutor extern

🌧 te simți de multe ori singură, tristă și nedorită, anxioasă și/sau depresivă

🌧 îți creezi (conștient sau nu) tot felul de situații problematice și dezvolți boli și afecțiuni pentru ca ceilalți să-ți acorde atenție și îngrijire

🌧 te simți victimă a circumstanțelor, dai des vina pe alții sau pe altele (guvern, autorități, vremea, personalitatea celorlalți, mediul de lucru) pentru ceea ce nu merge bine în viața ta

🌧 atragi parteneri indisponibili sau instabili emoțional, cu care nu poți avea o relație armonioasă, de lungă durată

🌧 devii dependentă de partenerul de viață și de cei din jur de frică să nu rămâi singură, deoarece suferința ar fi prea mare dacă te-ar părăsi

🌧 eviți să intri într-o relație nouă de frică să nu se repete eșecurile din trecut

🌧 depui multe eforturi pentru a te face plăcută și acceptată de ceilalți, fiind dispusă să accepți multe nedreptăți și comportamente toxice pentru a-ți asigura locul în grup

🌧 faci tot posibilul pentru a deveni indispensabilă pentru ceilalți (considerând chiar că ceilalți nu se pot descurca fără tine), cu riscul de a-ți sacrifica resursele interne și externe

🌧 deși poți părea încrezătoare, ai stima de sine scăzută și te critici des

🌧 începi multe proiecte sau idei, dar nu le duci până la capăt

Dacă te-au activat unele din punctele de mai sus, mă bucur pentru tine! Nu pentru că a trebuit să treci prin ele, ci pentru că ai ocazia să te eliberezi de încărcătura negativă pe care aceste evenimente o mențin stocată în structurile tale.

Ce-ai zice dacă, în loc să te lupți cu această rană, i-ai permite să-ți dezvăluie lecțiile și beneficiile ascunse pe care le-a adus în viața ta, pentru ca tu să scapi de povara emoțională pe care o cari în spate de atâția ani încoace și să te concentrezi pe ceea ce-ți dorești să realizezi cu adevărat în viața ta?

Ai îndoieli?
Gândește-te la subconștientul tău ca la un calculator ultraperformant, ce rulează sute de mii de programe zilnic. Unele ocupă mai puțin spațiu pe ”hard” și folosesc mai puține resurse, altele ocupă mult spațiu și folosesc multe resurse.

S-a dovedit științific: efectele rănilor și traumelor din copilărie sunt similare cu cele ale războaielor pentru soldați. Chiar dacă poate nu le percepi la nivel conștient, acestea rulează constant pe fundal, ocupând foarte mult spațiu și mâncând enorm de multe resurse.

Odată ”dezinstalate din calculator” (eliberate din subconștient), se creează foarte mult spațiu și claritate pentru resursele de care dispui deja și pentru ”programele” pe care dorești să rulezi de azi înainte. Astfel, vei dezactiva ”modul de supraviețuire” ce rula pe pilot automat și te vei putea concentra pe creșterea și prosperitatea ta.

➡️ Cum ar fi să:

☀️ atragi și să menții bunăstarea și armonia în toate ariile vieții tale cu mai multă ușurință și fără stres?

☀️ scapi de frica de eșec pentru a lua rapid și ușor decizii congruente cu potențialul, valorile și competențele tale?

☀️ atragi și să menții relații sănătoase și hrănitoare cu cei din jur, în care opiniile, nevoile și dorințele să-ți fie recunoscute și validate, iar granițele respectate, fără teama că vei fi abandonată sau respinsă?

☀️ înlocuiești singurătatea, tristețea și anxietatea cu sociabilitatea, bucuria și pofta de viață?

☀️ îți optimizezi sănătatea și vitalitatea, pentru ca tu să faci mai mult din ceea ce-ți place, cu mai multă energie, fără teama că ceilalți nu te vor mai sprijini?

☀️ te eliberezi de statutul de victimă a circumstanțelor și să îmbrățișezi rolul de creatoare puternică a prezentului și viitorului tău cu ușurință și încredere?

☀️ atragi un partener de viață matur emoțional, cu care să dezvolți o relație armonioasă de lungă durată, în care intimitatea și respectul sunt la ordinea zilei?

☀️ fii tu însăți de față cu alți oameni, fără teama de a fi respinsă și/sau criticată de cei din jur și fără a căuta constant validarea lor?

☀️ îți canalizezi resursele interne și externe spre îndeplinirea dorințelor și nevoilor tale, nu doar pe ale celorlalți?

☀️ îți lași frumusețea ta interioară să iasă la suprafață, cu toate aspectele sale unice și încântătoare?

☀️ demarezi și să finalizezi proiectele care te entuziasmează și care te împlinesc?

Dacă îți dorești astfel de rezultate în viața ta, te invit cu drag în programul meu online de grup FEMEIA DE POVESTE, care debutează pe 19 Mai 2022 și se încheie pe 8 August 2022 (3 luni).

➡️ Ce vom face pe parcursul programului?

✅ Vom identifica provocările cu care te confrunți în prezent și obiectivele pe care dorești să le îndeplinești

✅ Vom explora cu blândețe trecutul tău pentru a observa când și în ce fel s-au creat rănile emoționale care îți afectează prezentul

✅ Vom scoate la iveală beneficiile și lecțiile pe care aceste răni le-au generat în viața ta, pentru ca tu să te eliberezi de suferință și de resentimentele care s-au creat

✅ Vom stabili care sunt programele constructive pe care dorești să le ”instalezi” de acum înainte în subconștientul tău, care să te susțină în realizarea obiectivelor tale

✅ Vom stabili și implementa un plan de acțiune bazat pe nevoile și resursele tale reale, pentru ca tu să începi să-ți construiești deja viitorul dorit, fără amprentele negative ale trecutului

✅ Vom explora modalitățile prin care să-ți asiguri motivația, energia și constanța pe mai departe, astfel încât să-ți îndeplinești obiectivele mai ușor și mai repede

➡️ În plus:

☀️ Vei face parte dintr-o comunitate de femei pe sufletul tău, care îți vor înțelege sentimentele, nevoile și dorințele, încurajându-te și susținându-te în această călătorie de autodescoperire (nu trebuie să faci totul de una singură)

☀️ Vom explora împreună punctele sensibile cu blândețe, în cadrul unui mediu degajat, sigur și lipsit de judecată, astfel încât acestea să nu-ți mai provoace durere și bătăi de cap pe viitor (vindecarea și evoluția nu trebuie să fie îndelungi și dureroase)

☀️ Vei avea ocazia să te cunoști mai bine și să îți exprimi personalitatea și creativitatea în moduri distractive și lejere (desen, dans, improvizație și altele), fără rușine, teama de critică sau respingere (varietatea e s*xy)

☀️ Îți voi oferi instrumente de dezvoltare personală foarte valoroase (în care am investit personal zeci de mii de euro și sute de ore de practică), implementate cu succes de mine și de clientele mele, de care te vei putea folosi toată viața

Vei avea acces la toate acestea pentru investiția de 800 RON/lună, timp de 3 luni.

➡️ Ce include acest program?

✅ O sesiune săptămânală de coaching și mastermind în grup (90 min.), în care vom aprofunda tematicile de mai sus atât prin moduri clasice (întrebări și exerciții de coaching), cât și prin instrumente creative, precum desenul, vizualizarea, accesarea viitorului și jocul de roluri. Aceste sesiuni vor avea loc în fiecare zi de Luni, de la orele 19:00, pe platforma Zoom.

✅ O sesiune lunară de distracție și voie bună online (muzică, dans, prosecco, bancuri, improvizație și tot ce ne mai trece prin cap), deoarece dezvoltarea personală nu trebuie să fie plictisitoare.

✅ Acces la comunitatea privată de Facebook FEMEIA DE POVESTE, în care vei găsi conținut de dezvoltare personală, vei avea ocazia să interacționezi cu partenerele tale și să beneficiezi de sprijin punctual în afara sesiunilor de grup (accountability sisters)

✅ Activități tematice și verificarea pulsului între sesiuni, menite să-ți sprijine evoluția pe parcursul programului

✅ Acces la oferte exclusive, concursuri cu premii și alte surprize

➡️ BONUS la înscrierea până pe 13 Mai 2022:

🎁 Ghidul Relația mea cu prosperitatea (atrage mai multă abundență și prosperitate în viața ta, renunțând la tiparele care te mențin în zona de lipsuri și insuficiență) în format digital

🎁 Calendarul afirmațiilor mișto 2022 în format digital

🎁 Playlist-ul meu digital Yass, Queen! (Spotify/YouTube), pentru un boost de energie și voie bună

Voi avea doar 8 locuri disponibile în grupă, întrucât îmi doresc ca fiecare participantă să primească maxim de valoare.

Așadar, dacă simți că acesta este pasul potrivit pentru tine acum, te invit să completezi formularul de mai jos și să ne cunoaștem mai bine :)

➡️ https://forms.gle/SKzb92NBmHq7tWom6

Hugs, Mădă ❤

Sa aveti un Paste de poveste! Foto: unsplash.com
24/04/2022

Sa aveti un Paste de poveste!

Foto: unsplash.com

Address

Bucharest

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Madalina Calota - Coaching de poveste posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to Madalina Calota - Coaching de poveste:

Share