08/04/2026
Na poslední dva dny jsme se vydali na westfjords. Velmi jsem chtěla poznat Island mimo tu hlavní turistickou zónu. Po cestě jsme se ještě stavili na výšlap Rejkadalur k termální řece. Výšlap ve sněhu byl náročnější než bylo v plánu, ale horká voda na vrcholu vše vynahradila. Jo a po cestě zpět jsme potkali první a jediné turisty Čechy 😄 jak to vím? Pár metrů před námi stoupaly sněhem dvě dámy, jedné to podklouzlo a mrskla sebou do čerstvého sněhu. Celým údolím se v tu chvíli ozvalo zvučné “Ku*va! Teď mám celý prochcaný kalhoty!” Tak jsem se na ně usmála, řekla “dobry den” a pokračovala dále ze svahu s klidem v duši, že nejsem v jejich kůži 😅
Westfjords byly velkolepé. Široko daleko ani noha, co půl hodiny nějaký baráček se stádem koni. Obrovská rozlehlá údolí lemovaná špičatými zasněženými horami, ticho a jen šum větru byl ten nejkrásnější relax pro duši. Neměli jsme tady moc cílů, jen to zkrátka vidět 🤍 ale jedna ze zastávek, které v plánu byly, je termální jezírko Hellulaug. Kousek od hlavní cesty - resp jediné stěrkoví asfaltové cesty, která tudy vede, daleko od obydlí a turismu. Blízko skalám, čisté přírodě a hned na pláži oceánu. Za hodinu a půl projelo jediné auto, vše bylo jen pro nás. I kdybych sem jela jen pro toto místo, stoji to za to 🤍
Cesta sem ovšem byla úzká a klikatá a při varováni sněžení a zkušenostech z předchozích dnů, jsme se rozhodli vrátit zpět trajektem, který odjížděl z nedaleké vesničky o asi 5 domech.
Den jsme zakončili u hory Kirkjufell známé například z GOT.
Od začátku výletu jsem si velmi přála vidět polární záři. KP index byl vysoký, ale mraky a úplněk viditelnost ztěžovaly. Už jsem ztrácela naději, ale poslední večer … poslední večer mraky odpluly za nedalekou horu. Klikatící se zeleno-červená záře prožila celou oblohu přímo přes horu Kirkjufell. Nemohla jsem se vynadívat. Ztratila bych tady klidně celou noc, ale to nešlo. Ráno nás čekala cesta zpět na letiště.
Za těch 5 dní jsme na Islandu zažili snad vše a já jsem nadšená. Zasněžený Island v brzkém jaře? Ano prosím, má to vše! Je neuvěřitelné jak nádherná naše planeta je!🤍