24/05/2026
Честит празник!
24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
“А е азбуката свята –
Дар от солунските братя.
Б – България! В ъв нея весел и щастлив живея.
В е връх във планината,който среща пръв зората.
Г е гълъбчето бяло, в мирен изгрев полетяло.
Д – другарче без което нямам радост във сърцето.
Е – елхичка в светъл часи край нея Дядо Мраз.
Ж – жита узрели , златни сред полята благодатни.
З – със знания и книга надалече се достига.
И – игри , игри любими в летен зной и снежни зими.
К е клас задружен, дето сбира знания детето.
Л е люлякът в Балкана на Игликина поляна.
М е мама! Майко мила, моя обич и закрила!
Н – народът ни любим е,дал ни българското име.
О е обичта голяма и към татко, и към мама.
П е песента изпята в похода през планината.
Р пък радостта разгаря, че изучихме буквара.
С е свобода мечтана, от борците завещана.
Т – трицветното ни знаме, дето със любов огря ме.
У – училище! Оттука блика изворът наука.
Ф е фар, пронизал мрака , пръв приятел на моряка.
Х –хорце игриво зная, гайда свири -- аз играя!
Ц – цветя цъфтят в градина, както нашата родина
Ч – часовникът тик-така –бързай ще изпуснеш влака!
Ш – без шал и без качулка ставаш ледена шушулка.
Щ – щом щъркелът затрака, идва пролетта, не чака.
Ъ е ъгъл в мойта стая, дето уча и играя.
Ю – през юли е добре да отидеш на море.
Я е ярък небосвод, ясен път за цял народ!”
🤍💚❤️