11/01/2026
Jan H. Vitvar o nás psal už několikrát, ale možná o tom ani neví. Teď se to nejspíš změni, protože výstava
ᆞUᆞᆞmᆞěᆞnᆞí ᆞaᆞᆞkᆞᆞtᆞᆞiᆞᆞvᆞᆞiᆞᆞsᆞᆞmᆞᆞuᆞ
není zaměřena jen na Vitvar(no). Museli jsme kvůli tomu - ne obrazně řečeno - prorazit. Díru ve zdi v Galerie hlavního města Prahy.
Velký dík ale patří hlavně Jitka Hlaváčková, která nám to umožnila a dala tenhle ohromný prostor k dispozici. A celou tuhle událost zvládla ukočírovat během několika let neutuchající práce. Včetně komentované prohlídky, proběhnuvší teď ve čtvrtek.
🚧
pozn.
_________
pod čarou.
Do politiky se zatím fakt nehrnem, ale doufáme, ze tenhle kabinet se přijde aspoň podívat. I když. No… radši potěš.
Jak řekl na úvod Martin Baxa:
Ó spěte si v postelích s nebesy
Ó stejně vás zubatá jednou vyděsí
Ó a pak vás s celou tou a nóblesou
Ó kdoví kam jednoho rána odnesou
Díky za důvěru!
Ministerstvo kultury České republiky
Týdeník Respekt
🇺🇦
Výstava trvá do International Women's Day ✊
Když v polovině výstavy Umění aktivismu návštěvník narazí na tuhle dvojici očí, nevyhnutelně se buď rozesměje, nebo ho zamrazí v zátylku. Ze zdi se na něj dívají Filip Turek s Petrem Macinkou, jejichž zřítelnice výtvarník Vladimír Turner během loňské volební kampaně nožem tajně vyřízl z reklamních bannerů.
Turner to takhle dělá už třináct let před každými volbami s tvářemi lidí napříč politickou scénou, z nichž si dělá svéráznou sbírku „zlých očí“, jak tomu říká. Že na kolektivní výstavu pořádanou Galerií hl. města Prahy v Městské knihovně vybral zrovna motoristy Turka s Macinkou, má jasnou logiku.
Právě jejich strana už během kampaně vyhlašovala, že zdejší kultura by neměla lidi k ničemu „vychovávat“, že umění nemá „moralizovat“ a do svého programu v části o kultuře zařadila na úvod slova: „Stát nesmí být sponzorem aktivismu.“
🔗 Celý článek si přečtěte na webu respekt.cz - https://rspkt.cz/300009855
📸 Foto: Jan Kolsky